Medzisúčet: 0,00 


Žiadne produkty v košíku.

Vyberte stranu

Charakter pálenky

Na území našej krajiny je mnoho záhradkárov, ktorý pestujú v sadoch rôzne druhy ovocia. Vďaka priaznivým  klimatickým podmienkam sa väčšine ovocných stromov aj dobre darí. Pri zbere úrody však často dochádza k prebytku a následne k rozhodnutiu, že dané ovocie pôjde do domácej pálenky. Ovocie by však malo spĺňať určite podmienky, aby výsledný destilát chutil výborne. Ovocie by teda malo byť dozreté, zdravé a čisté s typickou vôňou a chuťou. Do výroby domácej pálenky sa neodporúča dať zhnité alebo nahnité kúsky ovocia, nakoľko by mohli narušiť celkový dojem z pálenky.

Pálenka z hlavných druhov ovocia

Medzi typické ovocia, ktoré sa veľmi často používajú na výrobu domácej pálenky patrí jablko, slivka, višňa, hruška a marhuľa. Poďme sa pozrieť jednotlivo na charakteristiku pálenky každého ovocia zvlášť.

Jablko – na Slovensku je toto ovocie veľmi obľúbené. Vo svete dokonca existuje až 15 tisíc rôznych odrôd. Charakter pálenky teda závisí od odrody a môže mať jemný, mierne korenistý až citrusový nádych.  Ak destilát z intenzívnejších odrôd jabĺk necháme zrieť v drevenom sude získame plne aromatický produkt s výnimočnou chuťou.

Slivka – patrí k významným ovociam ako vo svete, tak aj na Slovensku. Slivka obsahuje vyšší podiel sušín a taktiež aj cukru, čo je pre výrobu destilátu podstatné. Charakter pálenky závisí od použitej odrody a môže mať voňavý mierne muškátový charakter alebo naozaj výraznú chuť s markantnou silou.

Višňa – je nenáročný druh ovocia a pestuje sa vo všetkých krajinách severnej pologule. Višňa dobre znáša suché a mrazivé obdobia. Destilát z višne ani z čerešne sa neodporúča dať do drevených sudov. Pálenka má intenzívny, svieži a ovocný charakter s mierne trpko-kyslastou chuťou.

Hruška – hruška patrí vo svete medzi druhé najviac pestované ovocie (na Slovensku je štvrté najviac pestované ovocie, hneď po jablkách, slivkách a višniach). Ročná svetová úroda je na úrovni 8-10 miliónov ton (na Slovensku 40-60 tisíc ton). Krajiny s najväčšou úrodou sú Čína, Taliansko, USA a Španielsko. Z hrušiek vzniká pálenka jemnej a trochu trpkej chuti. Najlepšia odroda na hruškový destilát je odroda „Wiliams“, kvôli jej intenzívnemu, korenistému a sviežemu charakteru.

Marhuľa – taktiež patrí k obľúbeným ovocným stromom na našom území. Najväčším producentom marhúľ vo svete je Turecko. Pálenka z marhule sa vyznačuje bohatou chuťou aj vôňou. V závislosti od odrody môže mať jemný kvetinový nádych. Destilát sa môže umiestniť do drevených sudov, kde svoj charakter zmení na silný, vanilkový.

Domáca pálenka sa dá samozrejme spraviť aj z mnohých ďalších druhov ovocia akými sú napríklad broskyne, jahody, čerešne, duly, ríbezle atď. Je len na vás a vašich možnostiach aký typ ovocia pestujete a obľubujete.


Súvisiace témy k článku: