Palenica-predaj.sk https://palenica-predaj.sk Fri, 23 Aug 2019 12:16:55 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.20 Charakter pálenky https://palenica-predaj.sk/charakter-palenky-podla-pouziteho-ovocia/ https://palenica-predaj.sk/charakter-palenky-podla-pouziteho-ovocia/#respond Fri, 23 Aug 2019 12:14:55 +0000 https://palenica-predaj.sk/?p=823 Na území našej krajiny je mnoho záhradkárov, ktorý pestujú v sadoch rôzne druhy ovocia. Vďaka priaznivým  klimatickým podmienkam sa väčšine ovocných stromov aj dobre darí. Pri zbere úrody však často dochádza k prebytku a následne k rozhodnutiu, že dané ovocie pôjde do domácej pálenky. Ovocie by však malo spĺňať určite podmienky, aby výsledný destilát chutil výborne. Ovocie by teda […]

The post Charakter pálenky appeared first on Palenica-predaj.sk.

]]>
Na území našej krajiny je mnoho záhradkárov, ktorý pestujú v sadoch rôzne druhy ovocia. Vďaka priaznivým  klimatickým podmienkam sa väčšine ovocných stromov aj dobre darí. Pri zbere úrody však často dochádza k prebytku a následne k rozhodnutiu, že dané ovocie pôjde do domácej pálenky. Ovocie by však malo spĺňať určite podmienky, aby výsledný destilát chutil výborne. Ovocie by teda malo byť dozreté, zdravé a čisté s typickou vôňou a chuťou. Do výroby domácej pálenky sa neodporúča dať zhnité alebo nahnité kúsky ovocia, nakoľko by mohli narušiť celkový dojem z pálenky.

Pálenka z hlavných druhov ovocia

Medzi typické ovocia, ktoré sa veľmi často používajú na výrobu domácej pálenky patrí jablko, slivka, višňa, hruška a marhuľa. Poďme sa pozrieť jednotlivo na charakteristiku pálenky každého ovocia zvlášť.

Jablko – na Slovensku je toto ovocie veľmi obľúbené. Vo svete dokonca existuje až 15 tisíc rôznych odrôd. Charakter pálenky teda závisí od odrody a môže mať jemný, mierne korenistý až citrusový nádych.  Ak destilát z intenzívnejších odrôd jabĺk necháme zrieť v drevenom sude získame plne aromatický produkt s výnimočnou chuťou.

Slivka – patrí k významným ovociam ako vo svete, tak aj na Slovensku. Slivka obsahuje vyšší podiel sušín a taktiež aj cukru, čo je pre výrobu destilátu podstatné. Charakter pálenky závisí od použitej odrody a môže mať voňavý mierne muškátový charakter alebo naozaj výraznú chuť s markantnou silou.

Višňa – je nenáročný druh ovocia a pestuje sa vo všetkých krajinách severnej pologule. Višňa dobre znáša suché a mrazivé obdobia. Destilát z višne ani z čerešne sa neodporúča dať do drevených sudov. Pálenka má intenzívny, svieži a ovocný charakter s mierne trpko-kyslastou chuťou.

Hruška – hruška patrí vo svete medzi druhé najviac pestované ovocie (na Slovensku je štvrté najviac pestované ovocie, hneď po jablkách, slivkách a višniach). Ročná svetová úroda je na úrovni 8-10 miliónov ton (na Slovensku 40-60 tisíc ton). Krajiny s najväčšou úrodou sú Čína, Taliansko, USA a Španielsko. Z hrušiek vzniká pálenka jemnej a trochu trpkej chuti. Najlepšia odroda na hruškový destilát je odroda „Wiliams“, kvôli jej intenzívnemu, korenistému a sviežemu charakteru.

Marhuľa – taktiež patrí k obľúbeným ovocným stromom na našom území. Najväčším producentom marhúľ vo svete je Turecko. Pálenka z marhule sa vyznačuje bohatou chuťou aj vôňou. V závislosti od odrody môže mať jemný kvetinový nádych. Destilát sa môže umiestniť do drevených sudov, kde svoj charakter zmení na silný, vanilkový.

Domáca pálenka sa dá samozrejme spraviť aj z mnohých ďalších druhov ovocia akými sú napríklad broskyne, jahody, čerešne, duly, ríbezle atď. Je len na vás a vašich možnostiach aký typ ovocia pestujete a obľubujete.

The post Charakter pálenky appeared first on Palenica-predaj.sk.

]]>
https://palenica-predaj.sk/charakter-palenky-podla-pouziteho-ovocia/feed/ 0
Úprava a príprava ovocia na kvas https://palenica-predaj.sk/uprava-a-priprava-ovocia-na-kvas/ https://palenica-predaj.sk/uprava-a-priprava-ovocia-na-kvas/#respond Fri, 23 Aug 2019 11:43:34 +0000 https://palenica-predaj.sk/?p=810 Kvas a výroba kvasu predstavuje dôležitý základ pri výrobe alkoholu. Je však dôležité uvedomiť  si, že príprava rmutu si vyžaduje čo najväčšiu presnosť a čistotu. Rmut je totiž základ pre dobrý destilát. Ak prípravu rmutu podceníte, môže sa stať, že ani s najlepšou destilačnou technológiou sa vám nepodarí urobiť dobrý destilát. Poďme sa však pozrieť […]

The post Úprava a príprava ovocia na kvas appeared first on Palenica-predaj.sk.

]]>
Kvas a výroba kvasu predstavuje dôležitý základ pri výrobe alkoholu. Je však dôležité uvedomiť  si, že príprava rmutu si vyžaduje čo najväčšiu presnosť a čistotu. Rmut je totiž základ pre dobrý destilát. Ak prípravu rmutu podceníte, môže sa stať, že ani s najlepšou destilačnou technológiou sa vám nepodarí urobiť dobrý destilát. Poďme sa však pozrieť na to, ako tomu predísť a ako urobiť ten najlepší základ pre výrobu domácej pálenky.

Aké ovocie môžem do rmutu použiť?

Vo všeobecnosti môžete použiť akékoľvek ovocie, bobule a korene (pokiaľ nie sú jedovaté a dajú sa skvasiť, tzn. že obsahujú skvasiteľné cukry). Do rmutu môžete teda použiť hrušky, jablká, slivky, marhule, višne, maliny, ríbezle či bazový kvet. Po zbere by sa malo ovocie čo najrýchlejšie spracovať, najlepšie ešte ten týždeň. Ak nemáte hneď čas, odporúča sa ovocie zmraziť, nakoľko sa tak uchová v čerstvom stave. V opačnom prípade začne plesnivieť a hniť. Do rmutu sa odporúča dávať zrelé ovocie, nakoľko obsahuje najviac aromatický látok. Kvôli čistote je tiež vhodné zbierať ovocie po daždi a ďalej od ciest.

Založenie rmutu krok po kroku

Prvý krok pri príprave rmutu je dôkladné pranie ovocia, kedy sa oddelia kvety s peľom a ďalšie nečistoty. V priebehu prania alebo po ňom sa ovocie musí zbaviť stopiek, listov a všetkých hnijúcich častí. V žiadnom prípade nedávajte do rmutu úplne zhnité alebo nahnité ovocie. Pokazilo by to výslednú chuť destilátu. Druhý krok je naštartovať proces kvasenia a to tak, že ovocie roztlačíme alebo rozdrvíme. Avšak pozor na kôstky, ktoré nesmú byť v žiadnom prípade poškodené, pretože by sa z nich uvoľnil amygdalin, ktorého enzymatické rozloženie vzniká jedovatý kyanovodík a benzaldehyd. Na roztlačenie ovocia môžete použiť napríklad „mačkadlo“ na zemiaky, odšťavovač, mlynček na ovocie alebo gumové topánky a veľkú vaňu. Záleží na vašich možnostiach a veľkosti kvasu. V tomto kroku je najdôležitejšie aby čo najviac dužiny z ovocia prešlo do rmutu a nepoškodili ste spomínané kôstky.

Kvasenie rmutu

Ako kvasnú nádobu na kvas môžete použiť akúkoľvek nádobu podľa množstva kvasu a to napr. z potravinárskeho plastu, skla či nehrdzavejúcej ocele. Nádoba by mala mať dostatočný otvor na plnenie a vyprázdňovanie a tesné veko s otvorom na kvasnú zátku, ktorú naplníte vodou. Kvasná zátka má niekoľko funkcií a to, že odvádza CO2 z nádoby, bráni baktériám preniknúť do kvasnej nádoby a obmedzuje prísun vzduchu do nádoby. Kvas naplníme približne do 80% objemu nádoby. Do kvasu pridáme maximálne jednu tretinu vody (z kohútika alebo balenú) z množstva kvasu. Najlepšie vody ktorou sme opláchli nádobu kde sme roztláčali ovocie. Tým dokážeme zmierniť straty na ovocí a alkohole. Potom v kvasnej nádobe prebieha kvasný proces. Ak je potrebné, tak do kvasu pridáme kvasinky a to buď v kvapalnej forme, zmes kvasiniek alebo kvasinky v sušenej forme, v závislosti od typu kvasu a návode na obale kvasiniek. Kvasnú nádobu potom uchováme v chladnejšej a tmavej miestnosti. Ideálna teplota pre proces kvasenia je od 16-20 stupňov.

Meranie pH rmutu

Pokiaľ je pH rmutu (kvasu) príliš vysoká alebo príliš nízka dochádza k úhynu kvasiniek. Pre kvasenie ovocného rmutu je odporúčané mať hodnotu pH v okolí hodnoty 3,5. Hodnota pH sa dá merať pomocou papierikov na to určených alebo pomocou pH metra. V praxi sa však stretávame, že kvasy sú často málo kyslé, tzn. že majú hodnotu pH pod 3,5. V tomto prípade je nutné kvas okysliť a to buď pomocou citrónov či pomarančov, kyseliny citrónovej alebo kyseliny mliečnej.

Po procese kvasenia môžete konečne prejsť k páleniu ovocia a výrobe domácej pálenky. Po niekoľkých razoch si proces prípravy rmutu osvojíte a možno aj veľmi obľúbite. Všetky kroky si môžete zapisovať aby ste nabudúce vedeli ako presne postupovať, prípadne čo v budúcnosti zlepšiť.

The post Úprava a príprava ovocia na kvas appeared first on Palenica-predaj.sk.

]]>
https://palenica-predaj.sk/uprava-a-priprava-ovocia-na-kvas/feed/ 0
História výroby destilátov https://palenica-predaj.sk/historia-vyroby-destilatov/ https://palenica-predaj.sk/historia-vyroby-destilatov/#respond Wed, 21 Aug 2019 12:06:38 +0000 https://palenica-predaj.sk/?p=818 Väčšina dospelých ľudí vo svojom živote aspoň raz za život vyskúšala domácu pálenku či destilát. Niekomu to chutí, inému naopak nie a preferuje skôr niečo slabšie, prípadne nealkoholické. Zaujíma vás však, že ako a kedy vlastne alkohol vznikol? Ak áno poďme sa spolu pozrieť na históriu výroby destilátov. Kedy výroba alkoholu vlastne začala? Presný pôvod výroby alkoholu […]

The post História výroby destilátov appeared first on Palenica-predaj.sk.

]]>
Väčšina dospelých ľudí vo svojom živote aspoň raz za život vyskúšala domácu pálenku či destilát. Niekomu to chutí, inému naopak nie a preferuje skôr niečo slabšie, prípadne nealkoholické. Zaujíma vás však, že ako a kedy vlastne alkohol vznikol? Ak áno poďme sa spolu pozrieť na históriu výroby destilátov.

Kedy výroba alkoholu vlastne začala?

Presný pôvod výroby alkoholu nie je možné odhadnúť, nakoľko ďaleké dejiny sú pomerne tajomné. Avšak odborníci odhadujú, že prvé zmienky alkoholu sa objavujú už pred neuveriteľnými 5000 rokmi. Už je dokonca preukázateľné, že Egypťania poznali viac ako 28 druhov vína, ktoré vyrábali väčšinou z hrozna a datlí. Starovekí Egypťania navyše poznali aj pivo a rôzne ovocné nápoje, ktoré si pripravovali podľa vlastných receptúr. K výrobe destilátov pravdepodobne došlo v Indii a to 800 rokov pred Kristom, kde Indovia prvý krát destilovali arak. Arak je destilát, ktorý sa vyrába z páleného vína alebo z prekvasene ryže, neskôr do neho začali pridávať aj melasu. Medzi ďalšie oblasti kde si ľudia začali vyrábať destiláty patrila napríklad Čína, India, Mongolsko či Persia. Napríklad v Mongolsku tzv. tatari kvasili kobylie mlieko v kožených vakoch a to sa následne destilovalo. Rusovia a Poliaci zasa používali metódu „vymrazovania“. Arabi používali alkohol ako rozpúšťadlo pre kozmetické účely.

Prvá kniha o výrobe pálenky

Jedna z prvých príručiek, ktorá popisovala výrobu pálenky sa nazýva Kniha destilácie. Autor je Hieronymus Brunschwig, ktorý žil v rokoch 1450-1512. Tato kniha obsahuje postup ako aj množstvo receptov na prípravu pálenky. Ďalším významným mužom vo svete výroby alkoholu bol nemecký lekár, filozof a prírodovedec Paracelsus (žil v rokoch 1493-1541). On dokonca ako prvý pomenoval „pálivú vodu“ ako alkohol a tiež napísal knihu o destilácii.

Alkohol však v minulosti rozhodne nechutil tak ako v dnes. Dokonca až do 70.-80. rokov minulého storočia nemala pálenka vôbec dobrú povesť. Väčšinou totiž nechutila dobre, išlo o značne koncentrovaný roztok liehu, ktorý sa snáď hodil iba do čaju. Zlá kvalita sa tiež odzrkadlila aj kvôli ovociu zlej kvality a tiež aj nesprávnym destilačným technológiám a technikám. Výroba pálenky si až k dnešnej podobe prešla dlhou cestou. Dnes už máme na výber z mnohých druhov a typov pálenky z najrôznejšieho ovocia. Dokonca si vieme vybrať pálenku presne podľa percent alkoholu, použitých byliniek, procesu spracovania či doby zretia.

The post História výroby destilátov appeared first on Palenica-predaj.sk.

]]>
https://palenica-predaj.sk/historia-vyroby-destilatov/feed/ 0